Narodowe Czytanie 2022

2022-09-07 14:57:00 (ost. akt: 2022-09-07 15:07:06)

3 września 2022 roku o godzinie 15.00 w lidzbarskim zamku także wybrzmiały strofy wieszcza.

Narodowe Czytanie 2022
Muzeum na warsztat wzięło fragmenty z Romantyczności, Rękawiczki i Świtezianki, Beata Błażejewicz-Holzhey stworzyła scenariusz i wyreżyserowała krótki program, który dzięki wspaniałej drużynie aktorów-amatorów wybrzmiał. W zamkowej Sali Audiencyjnej. Ballada poprzez swoją liryczność (nastrojowość, emocjonalność), dramatyczność /zjawy, postaci fantastyczne) i epicką fabułę jest ulubionym środkiem wyrazu poetów.

W zamku ustami samego Mickiewicza jako narratorki mówiły Barbara Michalak i Halina Śledziewska. Ballada to także śpiewność wiersza. Takim śpiewnym wierszem w Świteziance uraczył nas Tadeusz Czypiński, grał rolę strzelca z boru. Siły natury-szum wiatru zesłał piękną Świteziankę- Gabrysię Walicką, która była też Karusią w Romantyczności. Mędrcem ze szkiełkiem był Zenon Drozd. Wanda Gostomska przypomniała romantyczną złotą myśl: „Miej serce i patrzaj w serce!”.

Adam Mickiewicz był poliglotą, znał blisko 11 języków, był także tłumaczem, tłumaczył m.in. Fryderyka Schillera balladę „Rękawiczka” i ta ballada właśnie przedstawiona została w dwóch wersjach. Kownieński przekład z 1820 roku nie był dosłowny, imiona osób zmienił Mickiewicz na milsze „uszom polskim”. W przekładzie mickiewiczowskim występuje nadobna Marta i rycerz Emrod, w szillerowskiej rycerz Delorges i dama Kunigunda. Co ciekawe rycerz Mickiewicza rzuca rękawiczkę w oczy Marty, według Schillera rycerz Delorges kłania się z rękawiczką w ręku i oddaje ją z wdziękiem Kunegundzie. Był także król. Królem może być tylko niezastąpiony Tadeusz Krenc. Rycerza podwójnie zagrał Lech Bielikowicz, a nadobną raz Martę, raz Kunigundę Teresa Deniziak.

W interakcji pozostawała też publiczność, reprezentująca gawiedź, pobożność ludu.
Z tego miejsca ogromne podziękowania Danie Rusch. Wykreowała piękne rękawiczki, kapelusze, zatroszczyła się o scenografię, podziękowania także Alinie Drozd, wianuszek Świtezianki jest jej dziełem. Dziękuję za czas wspólnej refleksji nad naszą narodową kulturą i historią...

Beata Błażejewicz-Holzhey

Kalendarium

« piątek, 24 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 24 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: