Europejskie Dni Dziedzictwa — „Smaki Dziedzictwa”

Europejskie Dni Dziedzictwa — „Smaki Dziedzictwa”

2021-09-15 08:35:10 (ost. akt: 2021-09-15 08:54:12)

Zamek w Lidzbarku Warmińskim, 11 września 2021 r.

W minioną sobotę 11 września 2021 r., o godzinie 12.00, w lidzbarskim zamku miała miejsce prelekcja o cukierniach i restauracjach Heilsberga, do 1945 roku, połączona z degustacją potraw wg historycznych przepisów, wszystko w ramach 29 Europejskich Dni Dziedzictwa, w tym roku pod hasłem: „Smaki Dziedzictwa”.

W pierwszej części spotkania ze wspomnień Margarete Mosch, z domu Ort dowiedzieliśmy się o cukierni Schloßkonditorei Gehrling, działającej przy Markt 6., dzisiejszym Placu Wolności, w pierzei wschodniej.

Margot Kuhn z domu Schultz z przedwojennej ulicy Warszawskiej i Sonja Birkner wspominały Zipprich/ dzisiejszą piekanię Złoty Róg.

O cukierni Martina Tamma, nazywającej się Alt Heilsberg przy Markt 15, dzisiejszy Plac Wolności, pierzeja południowa/ sklep AGD, wspomniała Maria Ludwig córka nauczyciela. W Heilsbergu spędziła lata szkolne i pamiętała, że do tej właśnie cukierni na Rynku chodziła po torciki.

Erwin Eberlein były mieszkaniec Heilsberga, który jako ranny żołnierz przeżył ucieczkę przez zamarznięty Zalew Wiślany zarejestrował drukowane w Heimatbrief wspomnienie na wagę złota:

Każde miasto ma swój bulwar — Paryż — Pola Elizejskie, Berlin — Kudamm, a Heilsberg — Langgasse, zwaną także „Renn”. Trzeba przyznać, że to porównanie jest nieco naciągane. Ale czy tak czy nie, my mieszkańcy Heilsberga, byliśmy dumni z naszej głównej ulicy. Nawet nieznajomi, którzy chcieli poznać „Rothenburg des Ostens”, przemierzali drogę ze stacji kolejowej przez Wysoką Bramę do Langgasse, naszej promenady i szli dalej do rynku, dając się uwieść średniowiecznej atmosferze. Życie pulsowało tu od rana do wieczora./…/

Na tej właśnie głównej ulicy przedwojennego Heilsberga; po lewej stronie widać było piękne domy dwuspadowe, zbudowane w „stylu trzech osi”. Większość pochodziła z XVIII wieku, sporadycznie ze średniowiecznym rdzeniem./…? Przed sklepem Weichsela wózek z lodami z cukierni Alt Heilsberg, Markt 15, dzieci ledwo go omijały, a znajdujące się na tej wspaniałej ulicy restauracje Hasselberg i Schwark oraz cukiernia Kunigk (Langgasse 19, Konditorei und Cafe) zapraszały na chwilę wytchnienia.

August Kunigk prowadził najstarszą cukiernię w Heilsbergu, był jej właścicielem od 1920 do 1934, miał nowocześnie urządzoną salę restauracyjną i klubową, organizował wieczory muzyczne i kabaretowe, oferował nowoczesny parkiet taneczny, dobre wypieki sękacza. U niego mieściła się również fabryka marcepanu. U Kunigka był też Gastraum (pokój gościnny), a w nim cukiernia i kawiarnia ze sprzedażą wina Weinhandlung Hoffmann.

Erwin Eberlein]/b] widział pożar drogerii Nieß i cukierni [b]Kunigk/. Jako druzgocące, zapisało się w jego głowie wspomnienie pierwszych dni lutego 1945 roku, kiedy Langgasse i całe centrum miasta padły ofiarą płomieni.

Podczas spotkania członkowie Mniejszości Niemieckiej Warmia odczytali wspomnienia pięciu, nieżyjących już byłych mieszkańców Heilsberga. Było nam dane poznać miasto Heilsberg „ich oczami” i ich „sercem”.

Beata Błażejewicz-Holzhey

Projekt sfinansowany został przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Koordynatorką projektu jest Edyta Gładkowska i Ewa Huss-Nowosielska.

Kalendarium

« czwartek, 28 października 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 28 Października
  • Kwartalnik IV/2021
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich