Relacja ze spotkania:
Wczoraj gościliśmy w lidzbarskim zamku panią dr hab. Izabelę Lewandowską, nauczycielkę, pracownika naukowo-dydaktycznego, badaczkę dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur.
Mówiła o zjawisku niematerialnego dziedzictwa, czyli o tradycji, żywych niematerialnych przejawach kultury, odziedziczonych po przodkach i przekazywanych kolejnym pokoleniom. W tym samym polu semantycznym znajdują się zwyczaje,rytuały, obrzędy, sztuki widowiskowe, rzemiosło. Pani Izabela wspominała warmiński strój ludowy, taniec warmiński, teatr w Węgajtach, gdzie odbywają się cyklicznie spektakle obrzędowe.
Jej zadaniem było uświadomienie, co to jest to dziedzictwo niematerialne, poinformowała o tym, że najpierw dokonuje się wpisów regionalnych, a potem ogólnopolskich, że takich ogólnopolskich wpisów mamy pięć. Ważnym, decydującym elementem jest cykliczność sztuk widowiskowych, zwyczajów itp.
Konwencja UNESCO z 2003 roku weszła w życie dopiero 7 lat później, pomocnikiem i specjalistą od tych spraw jest pan Waldemar Majcher. Pani Izabela z nim współpracuje.
Działalność pani dr hab. Izabeli Lewandowskiej jest bardzo wszechstronna, współpracuje z wieloma stowarzyszeniami, ośrodkami naukowymi, prowadzi swoją stronę internetową gdzie promuje chatę warmińską z panem Edwardem Cyfusem, rzadkim znawcą gwary. Jej strona nosi tytuł :„Izabela Lewandowska strona wizytowa - dzieje Warmii i Mazur”. Warto tam zajrzeć. Dydaktycznym sukcesem z pewnością jest publikacja: ”Dziedzictwo ziem pruskich. Dzieje i kultura Warmii I Mazur", gdzie w przystępny sposób, także jako nauczyciel historii odkrywa pruskie pradzieje.