Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii w świetle Konwencji UNESCO z 2003 roku

2014-10-01 00:00:00

13 listopada 2014 r., czwartek, godz. 17.00, Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.

Ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego Warmii w świetle Konwencji UNESCO z 2003 roku

Relacja ze spotkania:

Wczoraj gościliśmy w lidzbarskim zamku panią dr hab. Izabelę Lewandowską, nauczycielkę, pracownika naukowo-dydaktycznego, badaczkę dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur.
Mówiła o zjawisku niematerialnego dziedzictwa, czyli o tradycji, żywych niematerialnych przejawach kultury, odziedziczonych po przodkach i przekazywanych kolejnym pokoleniom. W tym samym polu semantycznym znajdują się zwyczaje,rytuały, obrzędy, sztuki widowiskowe, rzemiosło. Pani Izabela wspominała warmiński strój ludowy, taniec warmiński, teatr w Węgajtach, gdzie odbywają się cyklicznie spektakle obrzędowe.
Jej zadaniem było uświadomienie, co to jest to dziedzictwo niematerialne, poinformowała o tym, że najpierw dokonuje się wpisów regionalnych, a potem ogólnopolskich, że takich ogólnopolskich wpisów mamy pięć. Ważnym, decydującym elementem jest cykliczność sztuk widowiskowych, zwyczajów itp.
Konwencja UNESCO z 2003 roku weszła w życie dopiero 7 lat później, pomocnikiem i specjalistą od tych spraw jest pan Waldemar Majcher. Pani Izabela z nim współpracuje.
 
Działalność pani dr hab. Izabeli Lewandowskiej jest bardzo wszechstronna, współpracuje z wieloma stowarzyszeniami, ośrodkami naukowymi, prowadzi swoją stronę internetową gdzie promuje chatę warmińską z panem Edwardem Cyfusem, rzadkim znawcą gwary. Jej strona nosi tytuł :„Izabela Lewandowska strona wizytowa - dzieje Warmii i Mazur”. Warto tam zajrzeć. Dydaktycznym sukcesem z pewnością jest publikacja: ”Dziedzictwo ziem pruskich. Dzieje i kultura Warmii I Mazur", gdzie w przystępny sposób, także jako nauczyciel historii odkrywa pruskie pradzieje.
 
 

Tagi: zabytki

Kalendarium

« poniedziałek, 21 czerwca 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 21 Czerwca
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: