Urodziny Księcia Poetów Polskich Ignacego Krasickiego

2014-01-17 00:00:00

9 lutego 2014 r., niedziela, godz. 16.30, Muzeum Warmińskie Lidzbarku Warmińskim.

Urodziny Księcia Poetów Polskich Ignacego Krasickiego

Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim

Stowarzyszenie "Biały Kruk Gotyku"

zapraszają na

Urodzinowy Bal

na dworze książęcym

z okazji 279. rocznicy urodzin biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego.

Wstęp wolny

 

Oczy niech będą zasłonięte

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacja:

Baśń braci Grimm, pt: ”Stańcowane pantofelki” stała się inspiracją kolejnych, tym razem 279 urodzin Ignacego Krasickiego.

9 lutego 2014 roku, o godzinie 16.30, zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim przez moment zamienił się w mieszkanie króla i jego 11 księżniczek. W bajce, po każdej nocy pantofelki córek królewskich były stańczone.

Skąd wziąć księżniczki w XXI wieku? Udało się je odnaleźć w klasie VIa dzięki życzliwości dyrekcji Szkoły Podstawowej Nr 4 im.Jana Pawła II w Lidzbarku Warmińskim i we współpracy z Mirosławą Fesnak, Wojciechem Karolonkiem.
Widzowie w zamkowych komnatach piwnicznych przypatrywali się jak rozwiązana zostanie zagadka. Po wybiciu północy wraz z Alicją Andrzejewską, Arkadiuszem Jakszewiczem, Eweliną Bardońską, niezastąpionymi artystami Teatru Dworskiego, 11 córek zatańczyło poloneza i menueta.
Rozjaśnione wejście do komnaty piwnicznej, dzięki Piotrowi Bardońskiemu i Filipowi Flontowi z Lidzbarskiego Domu Kultury,  wyobrażało las i „przy wybuchach piorunów i salw armatnich zrywał liście” pojawił się śmiałek, w tej roli Paweł Sadowski, przybyły by rozwiązać zagadkę. Dowody zostały królowi, Władysławowi Strutyńskiemu, przekazane w Wielkim Refektarzu. Król, uradowany, że w końcu dobiegł kres kłopotów, oficjalnie oddał śmiałkowi rękę najstarszej córki i tym samym rozpoczął bal weselny. Anna Ciechowska i Paweł Sadowski wspaniale oddali atmosferę walca wiedeńskiego z „Nocy i dni”. Przepiękna para i przepiękny taniec.
A potem podano urodzinowy tort, sponsorowany przez Stowarzyszenie „Biały Kruk Gotyku” oraz pomarańcze i ananasy z oranżerii gospodarza ufundowane przez panią Anię z lidzbarskich „Maków”, a wszystko to wśród „aurykułów”(pierwiosnków) , które biskup Krasicki, jak wiadomo z przekazów historycznych,  hodował w swojej szklarni. Za rok będziemy obchodzili 280. urodziny biskupa Ignacego Krasickiego.
 
 

 

 Tagi: Krasicki

Kalendarium

« poniedziałek, 21 czerwca 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 21 Czerwca
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: