Wystawa dawnego uzbrojenia - wystawa zakończona

2011-06-22 00:00:00 (ost. akt: 2021-08-11 12:10:19)

Muzeum w Lidzbarku Warmińskim

Wystawa dawnego uzbrojenia - wystawa zakończona
DAWNA BROŃ
Uzbrojenie ochronne i obronne od XIV do XX wieku ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Wystawa prezentowana w lidzbarskim zamku obejmuje około 250 egzemplarzy uzbrojenia ochronnego i obronnego rycerstwa zachodnioeuropejskiego od XIV do XX wieku.

Większość eksponatów pokazanych na wystawie zostało zakonserwowanych przez studentów w Pracowni Konserwacji Metali Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kolekcję tworzą uzbrojenie ochronne i jego elementy powstałe od XIV wieku do XX wieku. W zdecydowanej większości jest to broń i uzbrojenie ochronne regulaminowe oraz kilka ciekawych przykładów uzbrojenia ochronnego i broni paradnej o dużych walorach historyczno- artystycznych.

Wśród elementów uzbrojenia ochronnego cenna jest zbroja kolcza piechoty środkowoeuropejskiej z przełomu wieków XV i XVI. Cennym obiektem w kategorii uzbrojenia ochronnego kompletnego jest zbroja kirasjerska zachodnioeuropejska pochodząca z 2 ćw. XVII w., wykonana ze stali czernionej z elementami złoconymi w jednym z płatnerskich warsztatów zachodnioeuropejskich. Interesująco przedstawia się zbiór elementów uzbrojenia rajtarii zachodnioeuropejskiej z grupą napierśników i napleczników, nagolennic i naręczaków oraz hełmów od XVI do XIX wieku.

Z broni białej prezentujemy na wystawie broń sieczną, kłującą, tnącą, drzewcową i obuchową. Broń palna reprezentowana jest przez wybrane egzemplarze broni artyleryjskiej z XVII i XVIII wieku. Z broni palnej ręcznej i ciężkiej zaprezentowane zostały półhakownice i lufy muszkietów z wieków XVII i XVIII oraz pistolety i karabiny z okresu od XVII do XX wieku.
Uzupełnieniem wystawy są eksponaty związane z końskim rządem. Interesującym uzupełnieniem ekspozycji są kocioł i bębny wojskowe piechoty.

Dopełnieniem wystawy jest zaakcentowana jedynie symbolicznie broń i uzbrojenie wschodnie, głównie perskie. Są to wysokiej klasy artystycznej przedmioty wykonane w XVII i XVIII wieku.

Kalendarium

« wtorek, 27 lutego 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 27 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: