Dobiegł pierwszy etap prac w ramach projektu „Konserwacja ołtarza głównego w kaplicy zamkowej w Lidzbarku Warmińskim”, realizowanego przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wykonawcą jest Pracownia Witraży „Andrew’s Art” s.c. z Torunia, którą tworzą dr hab. Andrzej Kałucki – wykładowca w Pracowni Witrażu na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz mistrz witrażownictwa Andrzej Górski.
Biskup warmiński Józef Ambroży Geritz (1842–1867), w trosce o dobro zamku, powołał w nim w 1857 roku fundację św. Józefa. Do 1859 roku przeprowadzono prace adaptacyjne, które pozwoliły na działalność szpitala i sierocińca. Witraż z wizerunkiem św. Józefa trzymającego Dzieciątko – oraz z herbem biskupstwa w górnej kwaterze okna – powstał zapewne około roku 1870. Usunięto go we wczesnych latach trzydziestych XX wieku, w trakcie prowadzonych w zamku prac konserwatorskich pod kierunkiem Karla Haukego. W jego miejsce wstawiono okno ze zwykłym przeszkleniem – i taki widok był znany lidzbarczanom oraz gościom Muzeum Warmińskiego jeszcze do tego roku.
W 2009 roku, kiedy zakończono konserwację obu ołtarzy bocznych, a prace nad obrazem Ukrzyżowania – w miejsce tego zaginionego z lewego ołtarza – dobiegały końca, podjęto decyzję o pełnej konserwacji i rekonstrukcji ołtarza głównego. W trakcie badań okazało się, że zwieńczenie tego ołtarza jest przetworzone, zapewne z myślą o wstawieniu do niego witraża. Stąd powstał pomysł rekonstrukcji i przywrócenia wnętrzu kaplicy części jej historii.
Ołtarz główny będzie można oglądać w pełnym blasku już pod koniec tego roku, gdy dobiegną końca wszystkie prace z nim związane.
kustosz Iwona Beata Kluk
Dział Sztuki Dawnej MWiM
Koordynator projektu