Podziękowanie za „postrzeżenie”
13 lutego 2015 roku w Lidzbarskim Domu Kultury uhonorowani zostali „postrzeżeni”w 2014 roku. Wśród nich człowiek roku, firma roku, filantrop roku, impreza roku. Muzeum Warmińskie wytypowane zostało do kategorii Firma Roku 2014.
Nie zajęliśmy pierwszej lokaty, ale w tym miejscu dziękujemy naszym gościom, turystom, lidzbarczanom, że nas zauważyli.
W myśl filozofii George Berkeleya: Esse est percipi (być, znaczy być postrzeganym).
Jesteśmy. Nasze Muzeum, dom zabytków, jak piramida , a w niej na I piętrze komnaty mieszkalne i reprezentacyjne biskupie, liczne wystawy z portretami, bezcennymi rzeźbami, rzemiosłem, kaplica z anielskimi głowami, ze wspomnieniem św. Benedykta z Nursji, to właśnie jego relikwie miały spocząć w relikwiarzu, zabrakło patrona czystej wiary, bo umarł biskup Potocki i swój niezrealizowany plan zabrał do grobu, do katedry w Gnieźnie.
Paul Klee mówił, że „sztuka sprawia, że coś ….staje się widoczne.” To , co za pomocą sztuki widoczne to II i III piętro zamku pełne dzieł Witkacego, Teodora Axentowicza, profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Fałata, Jana Stanisławskiego, Jacka Malczewskiego , Mehoffera, Wyczółkowskiego, Jana Cybisa , wielkiego Józefa Pankiewicza i innych wspaniałych artystów.
Dlatego u nas tak pięknie i wspaniale, po remoncie i gotyckie freski na ścianach „uśmiechną się” inaczej , np. scena przedstawiająca zasypiającą Maryję będzie w 100 % czytelna (scena nad kaplicą zamkową) .
Dziękujemy i zapraszamy .
Beata Błażejewicz-Holzhey