Wystawa dawnego uzbrojenia - wystawa czasowa.

2011-06-22 00:00:00 (ost. akt: 2015-08-21 11:22:46)

Wystawa dawnego uzbrojenia - wystawa czasowa.
DAWNA BROŃ
Uzbrojenie ochronne i obronne od XIV do XX wieku ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Wystawa prezentowana w lidzbarskim zamku obejmuje około 250 egzemplarzy uzbrojenia ochronnego i obronnego rycerstwa zachodnioeuropejskiego od XIV do XX wieku.
Większość eksponatów pokazanych na wystawie zostało zakonserwowanych przez studentów w Pracowni Konserwacji Metali Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kolekcję tworzą uzbrojenie ochronne i jego elementy powstałe od XIV wieku do XX wieku. W zdecydowanej większości jest to broń i uzbrojenie ochronne regulaminowe oraz kilka ciekawych przykładów uzbrojenia ochronnego i broni paradnej o dużych walorach historyczno- artystycznych.
Wśród elementów uzbrojenia ochronnego cenna jest zbroja kolcza piechoty środkowoeuropejskiej z przełomu wieków XV i XVI. Cennym obiektem w kategorii uzbrojenia ochronnego kompletnego jest zbroja kirasjerska zachodnioeuropejska pochodząca z 2 ćw. XVII w, wykonana ze stali czernionej z elementami złoconymi w jednym z płatnerskich warsztatów zachodnioeuropejskich. Interesująco przedstawia się zbiór elementów uzbrojenia rajtarii zachodnioeuropejskiej z grupą napierśników i napleczników, nagolennic i naręczaków oraz hełmów od XVI do XIX wieku.
Z broni białej prezentujemy na wystawie broń sieczną , kłującą, tnącą, drzewcową i obuchową. Broń palna reprezentowana jest przez wybrane egzemplarze broni artyleryjskiej z XVII i XVIII wieku. Z broni palnej ręcznej i ciężkiej zaprezentowane zostały półhakownice i lufy muszkietów z wieków XVII i XVIII oraz pistolety i karabiny z okresu od XVII do XX wieku.
Uzupełnieniem wystawy są eksponaty związane z końskim rządem. Interesującym uzupełnieniem ekspozycji są kocioł i bębny wojskowe piechoty.
Dopełnieniem wystawy jest zaakcentowana jedynie symbolicznie broń i uzbrojenie wschodnie, głównie perskie. Są to wysokiej klasy artystycznej przedmioty wykonane w XVII i XVIII wieku.

Tagi: zbroje

Kalendarium

« niedziela, 19 listopada 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zobacz pełne kalendarium »
niedziela 19 Listopada
  • Program IV kwartał 2017
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Archeologiczna mapa Olsztyna i okolic
  • Strona projektu: